Hogyan lehet felgyorsítani az anyagmozgatást – nem csak a motorerő számít
Amikor valaki a raktári hatékonyság növeléséről beszél, elsőre talán az jut eszébe: „Vegyünk gyorsabb targoncát!” És persze, a sebesség számít, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk. Ha csak ennyi lenne a titok, a gyártók már rég V8-as motorokat szerelnének a targoncákba. De a gyorsaság önmagában mit sem ér, ha nem társul mellé biztonság, irányíthatóság és megbízhatóság.
A gyorsabb anyagmozgatás sokkal inkább szól arról, hogy elkerüljük a hibákat – mint például a rakomány sérülését vagy a targonca felborulását. Ezek nemcsak balesetveszélyesek, de komolyan visszavethetik a munkafolyamatokat is.
Nézzük meg, mik azok a tulajdonságok, amiktől egy targonca valóban hatékonyabb lesz – és amik tényleg számítanak a mindennapi használatban!
1. Mozgékonyság mindenek felett
A raktárak világa tele van szűk folyosókkal, állványokkal és sarkokkal, ahol néha még gyalog is nehéz manőverezni, nemhogy egy targoncával. A jó manőverezhetőség tehát kulcs. A vezetőállásos targoncák ebben igazán jeleskednek – kisebb helyen is elférnek, nem kell platformokat fel - le hajtani, és nem kell attól tartani, hogy a kezelő végtagjai nekiütköznek valaminek.
2. Kényelmes kezelői pozíció = hatékony munkavégzés
Az ergonómia nem csak valami menő marketingfogás – tényleg számít. Ha egy kezelő órákon át kényelmetlen testhelyzetben dolgozik, az nemcsak a közérzetét rontja, de a hatékonyságát is. Egy jól megtervezett fülke, állítható kartámasz, kényelmes kormány, sőt akár dönthető ülés is hozzájárul ahhoz, hogy a kezelő ne fáradjon el túl hamar. Ha pedig jól érzi magát, a munka is gyorsabban megy.
3. Tisztán látni – szó szerint
A jó kilátás nemcsak biztonsági, hanem hatékonysági kérdés is. Minél jobban látja a kezelő, hova megy a villa, annál kevesebb hibát követ el. A CAT targoncák kialakításánál figyelembe vették ezt: minimalizálták a látómezőt zavaró elemeket, csökkentették a tükröződéseket, sőt, akár lézeres pozicionálást is kérhet a még pontosabb működésért.
4. Finomhangolt vezérlés = sima ügy
Egy modern targonca vezérlése olyan, mint egy jó autóé – ha minden jól van beállítva, alig érezni, hogy dolgozik. Az újabb modellek finoman reagálnak minden mozdulatra, legyen szó emelésről, süllyesztésről vagy haladásról. Az állítható kartámaszok és kényelmes vezérlőkarok lehetővé teszik, hogy a kezelő egyszerre több funkciót is vezéreljen – ami időt spórol meg minden egyes műveletnél.
5. A biztonság nem opcionális
Gyorsan menni csak akkor jó, ha közben biztonságban is vagyunk. Az automatikus kanyarvezérlés például figyeli a kormányszöget, és ennek megfelelően szabályozza a targonca sebességét – így elkerülhető a borulás vagy a rakomány sérülése. A targoncák ráadásul programozhatók is: a kevésbé tapasztalt kezelők számára visszafogottabb módok állnak rendelkezésre, míg a profik kihozhatják belőlük a maximumot.
+1: Li-ion technológia – a modern energialöket
És végül, ha még tovább szeretnénk gyorsítani a folyamatokat, érdemes elgondolkodni a Li-ion akkumulátor technológiát alkalmazó targoncák használatáról. Ezek nemcsak gyorsabban töltenek, de kevesebb karbantartást is igényelnek, és még alacsony töltöttség mellett is egyenletes teljesítményt nyújtanak. Nem kell cserélgetni őket, nem kell bajlódni a bonyolult és külön kiépített helységet igénylő töltéssel – csak dolgozni kell velük. A gyors töltés funkciónak köszönhetően pedig egy-egy rövidebb szünet alatt is tölthetőek.
Összefoglalva:
A gyors anyagmozgatás nem a gázpedál lenyomásán múlik, hanem azon, hogy a targonca okosan, kényelmesen és biztonságosan támogatja a kezelőt. Ha ez megvan, a sebesség már magától jön.