Veszély a levegőben

Honnan származik a por, és miért jelent problémát?

Por, homok és szemét, beleértve a földekről származó szennyeződéseket is, beáramlik a raktárakba, amikor a dokkolóajtók nyitva vannak. A gumiabroncsok és a fékbetétek anyaga elkopik a targonca kerekein. A kemény anyagok, mint például a beton dörzsölése és repedezése során különböző anyagok, köztük szilícium-dioxid szabadul fel, ami ismert egészségügyi kockázatot jelent. A raktárépítés és -karbantartás során végzett vágási és csiszolási feladatok fém- és ásványi port is termelnek. A raktárban a legtöbb por valószínűleg a dobozok kartonpapírjából, valamint a ládák és raklapok faanyagából származik.

A targoncák, az emberek és a folyamatok mozgása felkavarja a levegőbe ezeket az anyagokat. Néhány vállalat a munka során még sűrített levegőt is használ, amely a por még nagyobb felkavarását okozza - ez a gyakorlat különösen veszélyes az olyan területeken, ahol éghető porok vannak jelen.

Az alkalmazottak - a vállalatok és gyárak legfontosabb erőforrásai - egészségének kellene a porral kapcsolatos legfőbb gondnak lennie, de más jó okok is szólnak amellett, hogy a raktárat tisztán tartsa. A piszkos és szennyezett termékek vagy csomagolások rossz benyomást keltenek, és visszautasíthatják őket. A por csúszásveszélyt jelenthet a járművek és a személyzet számára. A por a raktári gépeket, köztük a targoncákat is károsítja azáltal, hogy bejut a mozgó alkatrészekbe és koptatja azokat. Ez a legrosszabb a dízel- és gázüzemű targoncák esetében, ahol a por beszennyezheti a motorjukat, a beszívott levegőt és a védelmükre szolgáló olajat. Egy olyan gyártó, mint a Cat® Lift Trucks, személyre szabott porvédő készletet szerelhet fel a targoncák extra védelme érdekében, de vajon Ön is védi a dolgozóit?

 

A por emberi egészségben mért hatása

A nagyobb porszemek általában az orrban vagy a légutakat borító nyálkahártyában rekednek meg, de a finomabb részecskék kikerülhetik szervezetünk védelmét. Ezek megtapadhatnak a tüdőben, vagy akár fel is szívódhatnak a véráramba. A hosszú távú expozíció gyakran hozzájárul légzőszervi megbetegedésekhez, például hörghuruthoz, tüdőtáguláshoz és a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) más formáihoz, valamint rákos megbetegedésekhez.

A COPD az életet megváltoztató és legyengítő betegség, és a világ egyik legnagyobb halálozási oka. A világszerte szenvedők számát nehéz megbecsülni, de a közzétett becslések szerint meghaladja a 300 milliót, és sok esetet nem sikerül diagnosztizálni. Az ebben az állapotban szenvedő munkavállaló nehezen veszi a levegőt, és kevésbé lesz produktív. Rendszeresen betegszabadságot kell kivennie, vagy legrosszabb esetben kórházba kerül, ha a tünetek megfázás vagy influenza miatt súlyosbodnak. Eközben a kevésbé súlyos porhatások, mint a bőrgyulladás, az allergiás reakciók és a szem, az orr és a torok irritációja is munkaidőbe kerülhet.

 

Porszabályozási megoldások

Vákuumos rendszerek

A legnagyobb épületek esetében a nagy teljesítményű központi porszívórendszer telepítését ajánlatos. A csővezetékek és rugalmas tömlők egyetlen szívóegységből indulnak ki, hogy minden területet elérjenek, lehetővé téve a több személyzet egyidejű használatát. A legnagyobb teljesítményű rendszerek óránként több ezer kilogramm port képesek eltávolítani. A különböző felületek eléréséhez és tisztításához számos tömlőcsatlakozó szerelhető fel. Ezek közé tartoznak a különböző formájú, méretű és hosszúságú rés-, kefe- és csőtisztító eszközök.

Kisebb raktárhelyiségek számára vannak hordozható ipari porszívó rendszerek, amelyek még mindig nagy szívóteljesítményt biztosítanak a nagy porfelhalmozódások eltávolításához és a nehezebb szemcsék felszedéséhez, a hordozható porszívók piaca széles választékot kínál, de a poreltávolítási arányok és kapacitások a mérettel együtt csökkennek. Olyan berendezést érdemes választania, amelyik költséghatékony az épület méreteihez képest, de ne feledje, hogy egy nagyobb teljesítményű gép használatával a takarítási időt és a munkaerőköltségeket is csökkentheti. A folyamatos szívóteljesítményt is keresnie kell, ami azt jelenti, hogy a porszívó nem veszít hatékonyságából, ahogy a zsák és a szűrő megtelik.

Egy másik lényeges szempont az anyag típusa, amellyel foglalkozik. Egy kifejezetten ultrafinom részecskék és nehéz porok eltávolítására tervezett rendszer például különbözik egy olyan rendszertől, amely elsősorban közepesen sűrű vagy könnyű anyagokkal foglalkozik. A részecskék mérete és jellege szintén befolyásolja a szűrő kiválasztását. A szűrőket szűrési hatékonyságuk szerint osztályozzák, amit az adott méretű részecskék százalékos arányában fejeznek ki, amit fel tudnak fogni. Sok esetben elegendő a 99%-os szűrési hatékonyság 1,0 mikronig. Ha a por köztudottan toxinokat tartalmaz, akkor HEPA (nagy hatékonyságú részecskeszűrő) szűrőt ajánlatos beszerezni, amely a részecskék 99,97%-át távolítja el 0,3 mikronig.”

 

Légtisztító rendszerek

Az elszívó és szűrőrendszerek segítségével a levegő magasan elhelyezett egységekbe szívható, amelyek a levegőben lévő részecskéket felfogják, majd a megtisztított levegőt visszavezetik. Ezeket a rendszereket, amelyeket iparágunk „porgyűjtőknek” nevez, a vákuumrendszerekkel együtt kell használni. Míg a porszívók időszakosan eltávolítják a felületeken megtapadt port, mielőtt az felkeveredne és belélegezhetővé válna, addig a légtisztítók folyamatosan működnek, hogy a már a levegőben lévő szennyeződéseket felfogják. Emellett segítenek felhígítani az egyébként egy adott területen felhalmozódó anyagok koncentrációját.

A légtisztítók szűrési technológiái a jelen lévő por vagy más szennyező anyagok típusa szerint választhatók ki. Egy alternatív levegőtisztítási megközelítés a szellőztető rendszer használata, amelyben elszívó ventilátorok a levegőt a csatornákba szívják. A port ezután a csatornák másik végén lévő zsákok vagy szűrők gyűjtik össze, és az elszívott levegőt a szabadba vezetik. Ennek egyik változata a port vagy füstöt termelő folyamatok esetében a helyi elszívó szellőztetés (LEV), ahol az elszívó csuklyák a szennyeződést a keletkezési helyéről szívják el.

 

Ködképző rendszerek

A ködképző rendszerek finom ködöt bocsátanak ki, amely egyesül a porszemcsékkel, és elég nehézzé teszi őket ahhoz, hogy a padlóra hulljanak. Ezt anélkül érik el, hogy a raktár és az áruk eláznának. Bár a módszer rendkívül hatékony, különösen a levegőben szálló por magas koncentrációjával rendelkező helyiségekben, általános használatra nem feltétlenül ideális. Azokat a ritka eseteket, amikor rendkívül éghető porok jelentik a problémát, inkább környezetbarátabb megoldásokat várnánk, mivel a ködösítés sok energiát és vizet fogyaszt.

 

Partíciók

Az átfogó porellenőrzési stratégia részeként válaszfalak vagy függönyök használhatók a por egyik területről a másikra történő terjedésének megakadályozására. A poros anyag vagy folyamat ilyen módon történő elszigetelésével a porszívózás célzottabbá és hatékonyabbá válik.

Akármilyen megoldást választ is, poros környezetekben bármilyen légtisztító berendezés beszerzése és használata sokszorosan megtérül a környezet tisztábban tartása és a dolgozok egészségének megőrzése miatt.

További hírek

Hírlevél